Idén október 5. és 13. között rendezik meg a Krk-szigeti Punatban az Olíva Napokat, melyek középpontjában a horvát konyhaművészet egyik kedvelt eleme áll. A program különösen érdekes lehet azon külföldieknek, akik ritkábban találkoznak a jótékony hatású terménnyel.
A gasztronómiai-mezőgazdasági fesztivál vállalkozó kedvű látogatói maguk is részt vehetnek az olíva szüretelésében, amit a sopilo nevű népi hangszer hangjai kísérnek. A jól végzett munka jutalma egy kiadós parasztreggeli. A kényeztetés esténként is folytatódik, amikor az ország legjobb szakácsai versenyeznek az olívás ételek elkészítésében, amelyeket bárki megízlelhet.
Punat városa híres olívatermeléséről
Az olajfafélék családjába tartozó olíva a Földközi-tenger keleti medencéjének (Levante) partvidékein őshonos, bogyóit már az ősember is gyűjtötte. Elsőként valószínűleg Kréta szigetén termesztették, és már az ókor folyamán elterjedt Délkelet-Európában, Ázsia nyugati részein (Észak-Irántól a Kaszpi-tengerig) és Észak-Afrikában is. A fa terméséből készült olívaolajat Homérosz görög költő folyékony aranynak nevezte.
Punat lakói az elmúlt két évtizedben számos, hosszú ideje parlagon heverő olívaültetvényt is életre keltettek, illetve újabbakat hoztak létre. A településen előállított olívaolaj kiváló minőségű, ma már Horvátország határain túl is jól ismert. Napjainkban majdnem minden punati család foglalkozik a mezőgazdaság ezen ágazatával.